wtorek, 25 lipca 2017

Brak miejsca dla Twojego dziecka w przedszkolu? Należy Ci się odszkodowanie od Miasta


Od września br. przedszkola muszą znaleźć miejsca dla 3-latków. 




Rekrutacja do przedszkoli na rok szkolny 2017/2018 nie przewiduje zmian w stosunku do ubiegłego roku, ale dyrektorzy powinni przygotować się na dużo większą liczbę wniosków o przyjęcie dziecka. Od września 2017 r. bowiem możliwość korzystania z wychowania przedszkolnego należy zagwarantować także dla dzieci 3-letnich.

Rekrutacja na rok szkolny 2017/2018


Terminy przeprowadzania postępowania rekrutacyjnego i uzupełniającego na rok szkolny 2017/2018, w tym terminy składania dokumentów rekrutacyjnych, określi organ prowadzący do 15 kwietnia 2017 r. W tym czasie poda do publicznej wiadomości także kryteria brane pod uwagę na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego, wskaże jakie dokumenty są niezbędne do potwierdzenia spełnienia tych kryteriów oraz określi liczbę punktów możliwą do uzyskania za poszczególne kryteria.

Zapewnienie miejsc dla 3-latków


Od 1 września 2017 r. dzieci w wieku 3-5 lat mają prawo do korzystania z wychowania przedszkolnego w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego. Dotychczas takie prawo miały dzieci od 4. roku życia. Oznacza to, że organ prowadzący musi zapewnić miejsce w przedszkolu albo innej formie wychowania przedszkolnego dla każdego dziecka od 3. roku życia, którego rodzice złożą wniosek o przyjęcie dziecka do przedszkola.

W roku 2017/2018 samorządy będą musiały zapewnić miejsca w przedszkolach, oddziałach przedszkolnych w publicznych szkołach podstawowych i publicznych innych form wychowania przedszkolnego aż dla czterech roczników dzieci.
Kryteria rekrutacyjne – bez zmian
Oprócz prawa dzieci 3-letnich do edukacji przedszkolnej, w zasadach rekrutacji na rok szkolny 2017/2018 nie ma innych zmian. Obowiązują zasady i kryteria określone w ustawie o systemie oświaty, wprowadzone ustawą z 6 grudnia 2013 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw.
Do publicznego przedszkola lub publicznej innej formy wychowania przedszkolnego przyjmuje się w pierwszej kolejności dzieci zamieszkałe na obszarze danej gminy. W przypadku większej liczby kandydatów na pierwszym etapie postępowania rekrutacyjnego są brane pod uwagę łącznie następujące kryteria (wymienione kryteria mają jednakową wartość):
  • wielodzietność rodziny kandydata,
  • niepełnosprawność kandydata,
  • niepełnosprawność jednego z rodziców kandydata,
  • niepełnosprawność obojga rodziców kandydata,
  • niepełnosprawność rodzeństwa kandydata,
  • samotne wychowywanie kandydata w rodzinie,
  • objęcie kandydata pieczą zastępczą.
Jeśli kryteria te nie przyniosą rozstrzygnięcia na dalszym etapie postępowania rekrutacyjnego brane są pod uwagę kryteria ustalone przez organ prowadzący, który określa nie więcej niż 6 kryteriów, oraz przyznaje każdemu z nich określoną liczbę punktów, przy czym każde kryterium może mieć różną wartość.
O braku miejsc dyrektor informuje organ prowadzący
Jeśli liczba dzieci, które mają prawo do edukacji przedszkolnej, zgłoszonych w czasie rekrutacji będzie wyższa niż liczba miejsc w przedszkolu lub innej formie wychowania przedszkolnego, dyrektor zawiadamia o tym organ prowadzący (burmistrza, prezydenta, wójta). Informacja dotyczące dzieci nieprzyjętych powinna zawierać:
  • imię, nazwisko, datę urodzenia dziecka oraz numer PESEL dziecka, a w przypadku braku numeru PESEL - serię i numer paszportu lub innego dokumentu potwierdzającego tożsamość,
  • imiona i nazwiska rodziców,
  • adres miejsca zamieszkania rodziców i dziecka.
Od 1 września 2017 r. wszystkie dzieci w wieku 3-6 lat muszą mieć zapewnione miejsca w przedszkolu, jednak nie zawsze w tym przedszkolu do którego chcieliby zapisać dziecko rodzice. Organ prowadzący musi w takim przypadku wskazać rodzicom na piśmie inne przedszkole lub inną formę wychowania przedszkolnego, której czas pracy powinien być zbliżony do czasu pracy przedszkola lub innej formy wychowania przedszkolnego, do którego rodzice złożyli wniosek.
Przepisy dotyczące rekrutacji stosuje się także odpowiednio do niepublicznych przedszkoli, o których mowa w art. 90 ust. 1b ustawy o systemie oświaty i niepublicznych innych form wychowania przedszkolnego, o których mowa w art. 90 ust. 1c ustawy.
tekst : Jolanta Wasilewska https://www.portaloswiatowy.pl


Jeśli masz trzyletnie dziecko to zgodnie z nowelizacją ustawy o systemie oświaty od pierwszego września Gmina jest zobowiązana do zapewnienia Twojemu dziecku miejsca w przedszkolu.
W przypadku niewywiązania się przez gminę z tego obowiązku przysługuje Ci z tego tytułu odszkodowanie od gminy.
Odszkodowanie przysługuje także w przypadku, gdy z powodu nieprzyjęcia dziecka do przedszkola jedno z rodziców zrezygnowało z pracy, aby opiekować się dzieckiem.
Lextrim. służy pomocą rodzicom w przypadku problemów prawnych min. z Gminą.

tekst : Lextrim 



4 komentarze:

  1. Jestem pod wrażeniem. Bardzo dobry artykuł.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo ciekawie to zostało opisane. Będę tu zaglądać.

    OdpowiedzUsuń
  3. Świetna sprawa. Pozdrawiam serdecznie.

    OdpowiedzUsuń
  4. Świetnie jest ten artykuł. Mam nadzieję, że będzie ich więcej.

    OdpowiedzUsuń