poniedziałek, 10 października 2016

Informacja ogólnie dostępna/publiczna

 Co to jest informacja publiczna?  Jest to informacja o działalności organów władzy publicznej i osób pełniących funkcje publiczne takich jak: burmistrz, dyrektor szkoły, dyrektor  biblioteki.muzeum,basenu itd. Art.  61 ust. 1 Konstytucji RP: Obywatel ma prawo do uzyskiwania informacji o działalności organów władzy publicznej oraz osób pełniących funkcje publiczne. Prawo to obejmuje również uzyskiwanie informacji o działalności organów samorządu gospodarczego i zawodowego a także innych osób oraz jednostek organizacyjnych w zakresie, w jakim wykonują one zadania władzy publicznej i gospodarują mieniem komunalnym lub majątkiem Skarbu Państwa.zgodnie z art. 7 Konstytucji RP może działać jedynie na podstawie i w granicach prawa. Mogą zatem wykonywać tylko zadania publiczne przekazane im odpowiednimi przepisami powszechnie obowiązującego prawa. Zatem informacją publiczną będzie wszystko to, co dotyczy władzy publicznej oraz informacje związane z wydatkowaniem funduszy publicznych (to przecież są środki publiczne) i realizacją zadań publicznych np. przez spółki komunalne, organizacje pozarządowe, szkoły itd.


Pamiętać trzeba również, że informacja publiczna dotyczy sfery faktów. Jest nią treść dokumentów wytworzonych przez organy władzy publicznej i podmioty niebędące organami administracji publicznej, treść wystąpień, opinii i ocen przez nie dokonywanych, niezależnie do jakiego podmiotu są one kierowane i jakiej sprawy dotyczą. Informację publiczną stanowi więc treść wszelkiego rodzaju dokumentów odnoszących się do organu władzy publicznej lub podmiotu niebędącego organem administracji publicznej, związanych z nimi bądź w jakikolwiek sposób dotyczących ich. Są nią zarówno treści dokumentów bezpośrednio przez nie wytworzonych, jak i te, których używają przy realizacji przewidzianych prawem zadań (także te, które tylko w części ich dotyczą), nawet gdy nie pochodzą wprost od nich. (II SAB/Wa 28/08 - Wyrok WSA w Warszawie) 

Przykłady informacji publicznych:

1. Faktury opłacone ze środków publicznych 
2. Listy obecności z zebrania wiejskiego, sesji rady miejskiej, komisji działających przy radzie, komisji działających przy urzędzie
3. Umowy cywilno-prawne zawierane przez organy władzy publicznej z osobami fizycznymi
 4. Treść zawiadomienia o zgromadzeniu publicznym. 
5. Ewidencja wniosków o informację złożonych do instytucji publicznej I wiele innych informacji, których potrzebujesz w życiu codziennym (a władze publiczne są w ich posiadaniu) lub w celu podejmowania działań w życiu publicznym. 

Aby uzyskać informację publiczną należy złożyć stosowny wniosek. 

Nie musisz w swoim wniosku tłumaczyć kim jesteś i dlaczego potrzebujesz uzyskać daną informację Art. 2 ust. 1 ustawy o dostępie do informacji publicznej: Od osoby wykonującej prawo do informacji publicznej nie wolno żądać wykazania interesu prawnego lub faktycznego


Dlaczego o tym piszemy ? Ponieważ udało nam się nawiązać współprace z organizacjami strażniczymi działającymi w Polsce i za granicami naszego kraju takimi jak :  Fundacja Wolnosci oraz Watchdog oraz innymi osóbami działających w tej materii. Jak dowiedzieliśmy się również Chojnów został objęty działaniami strażniczymi związanymi z dostępem do informacji publicznej oraz jej jawnością. Już niedługo będziemy publikować szersze informacje o przebiegu działań. 

Nie wszystko złoto co się z wierzchu świeci ;-)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz